OBVESTILO

obveščamo Vas, da se je v vrtcu pojavil primer škrlatinke.

Škrlatinka je otroška nalezljiva bolezen, ki jo povzroča bakterija Streptococcus pyogenes iz skupine A (GAS – Group A Streptococci).

Škrlatinka se običajno pojavi sočasno s streptokokno okužbo žrela, lahko pa sledi tudi streptokokni piodermiji (gnojnemu vnetju kože) in okužbam ran.

Bolezen se najpogosteje pojavlja v hladnejših mesecih (pozno jeseni, pozimi in zgodaj spomla­di).

Škrlatinka je najpogostejša pri otrocih in mladostnikih. S škrlatinko redko zbolijo otroci, ki so mlajši od treh let.

Inkubacijska doba (čas, ki preteče od okužbe do pojava prvih simptomov/znakov bolezni) traja od 1-7 dni, običajno 2-5 dni.

Bolezenski simptomi in znaki, značilni za škrlatinko:

• vneto žrelo je močno rdeče, nebnice so povečane in vnete, z izcedkom ali brez njega, pogosto pokrite z belkasto rumenimi oblogami,
  • glavobol, mrzlica, vročina (običajno višja od 38,5 °C),
  • bolečine v trebuhu, slabost in bruhanje,
  • boleče in povečane sprednje vratne bezgavke,
  • drugi dan bolezni se po koži trupa pojavi rdeč izpuščaj, ki se širi na vrat in ude,
  • izpuščaj je hrapav, lahko je srbeč in na pritisk zbledi,
  • izrazito rdeča lica, bledica okrog ust med konico nosu in brado (Filatov trikotnik),
  • po koži in sluznicah (npr. sluznica mehkega neba) so lahko vidne posamezne pikčaste krvavitve,
  • izpuščaj je v pregibih (kožne gube na vratu, pod pazduho, v dimljah, na komolcih in kolenih) pogosto zgoščen v prečne črte (Pastijev znak),
  • belo obložen jezik, ki se v štirih dneh olušči in postane izrazito malinasti,
  • približno teden dni po izpuščaju se začne koža luščiti.

Telesna tempera­tura je najvišja drugi dan bolezni in lahko preseže 40 °C. Spremlja jo pospešeno bitje srca.

Prosimo, da ste pozorni na zdravstveno stanje otrok in nas o morebitnih spremembah obvestite.